Hakkımızda…

Düğün, iki kişinin evlilikte birleştiği bir törendir. Düğün gelenekleri ve gelenekleri kültürler, etnik gruplar, dinler, ülkeler ve sosyal sınıflar arasında büyük farklılıklar gösterir.

Düğün törenlerinin çoğu, çift tarafından evlilik yeminlerinin değiş tokuşunu, bir hediyenin (teklif, yüzük (ler), sembolik eşya, çiçekler, para) sunumunu ve resmi bir makam tarafından evlilik ilanını içerir. Özel düğün kıyafetleri genellikle giyilir ve töreni bazen düğün resepsiyonu izler.

Törene müzik, şiir, dua veya dini metinlerden veya edebiyattan okumalar da dahildir.

Bazı kültürler, bir gelinin beyaz bir gelinlik ve peçe giydiği beyaz düğünün geleneksel Batı geleneğini benimsemiştir. Bu gelenek Kraliçe Victoria’nın evliliği ile popüler hale geldi. Bazıları Victoria’nın beyaz bir elbiseyi seçmesinin basitçe abarttığının bir işareti olabileceğini, ancak cinsel saflığı vurgulayan değerlerinden etkilenmiş olabileceğini söylüyor. Modern ‘beyaz düğün’ geleneğinde, beyaz bir elbise ve peçe, bir kadının ikinci veya sonraki düğünde alışılmadık seçimlerdir.

Nikâh yüzüğü kullanımı uzun zamandır Avrupa ve Amerika’daki dini düğünlerin bir parçası olmuştur, ancak geleneğin kaynağı belirsizdir. Bir olasılık, dördüncü parmağından (yüzük parmağı) doğrudan kalbe uzanan bir kan damarı olduğuna inanılan Vena Amori’deki Roma inancıdır, Böylece, bir çift bu parmağa yüzük taktığında, kalpleri birbirine bağlanırdı. Tarihçi Vicki Howard, pratiğin “eski” niteliğine olan inancının büyük olasılıkla modern bir buluş olduğuna işaret ediyor. “Çifte halka” törenleri aynı zamanda modern bir uygulama, bir damadın düğün grubu 20. yüzyılın başlarına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde görünmüyor.

Düğün törenini genellikle düğün resepsiyonu ya da düğün kahvaltısı izler; burada ritüeller, damat, en iyi erkek, gelinin babası ve muhtemelen gelinin konuşmaları, yeni evlilerin çift olarak ilk dansı ve zarif bir düğün pastası.